Екскурсію під такою назвою запропонував житомирцям краєзнавець, просвітянин, кандидат історичних наук, доцент Поліського національного університету Геннадій Махорін.
– Це мій новий маршрут. Він включає в себе праву частину некрополя, відрізняється тим, що ми побачимо унікальні поховання, пам’ятники, але на які мої колеги-екскурсоводи в своїх традиційних екскурсіях не звертають уваги. Я підготував життєві історії про похованих тут людей, дізнався за якими адресами вони проживали, чим займались, ким стали їхні діти. Готував екскурсію десь два-три тижні, – каже Геннадій Леонідович.
Краєзнавець зробив ґрунтовний екскурс в історію кладовища, яка розпочинається 1799 року, коли міська влада дозволила придбати 9 га землі, 1888 року ще придбали трохи більше 1 га. План погосту станом на 1888 рік залишив житомирський землемір Фердинанд Броневич. Він описав 246 найцікавіших надгробків. На кладовищі знайшли спокій сповідники католицизму, серед яких були поляки, німці, чехи та представники інших національностей. Найдавніший надгробок католицької частини цвинтаря це поховання Юзефи Скальцовської, яке датується 1816 роком, пам’ятник встановив її син Аполло.
Дві години пішохідної екскурсії дозволили дізнатися нові імена в історії рідного міста. Назвемо лише деякі: ймовірно військові Фелікс Рава і Матеуш Осоцький; поміщиця і власниця частини землі в селі Кам’янка Евеліна Вишневська-Дреновська, подружжя Кундичів з хутора Левковка, будинок яких нині находиться у занедбаному стані, Станіслав Боровський, син якого був управителем аптеки житомирського госпіталю, Йозеф Редігер, німецький підприємець, його найстарший син Річард продовжив справу батька, тримав магазин музичних інструментів і приладдя на вулиці Михайлівській, 13, Елеонора Щасна, дійсна статська радниця і дружина генерала Олексія Щасного, маршалок Станіслав Залевський.
Багато імен і доль, історій кохання і трагедій. Є могили з нерозшифрованими надписами, які чекають свого дослідника. З плином часу деякі могили не збереглися, на їх місці робили нові поховання.
Некрополь, який є одним з найбільших в Україні, знаходиться у досить занедбаному стані. Причин багато: від бур’яну на могилах та їх невпорядкованості до історичних випробувань війнами і грабунків вандалами.
Геннадій Махорін сім років проводить різнопланові екскурсії Житомиром. Долучитися до історичних мандрівок Житомиром краєзнавець запрошує щонеділі за попереднім записом. Зголоситися на участь у екскурсії можна за телефоном (067) 588-59-44.