П’ятниця, Грудень 27

Представники малого та середнього бізнесу України звернулися до Президента України Володимира Зеленського із проханням накласти вето на зміни до нового податкового кодексу. Із відповідним листом від імені підприємців до нього звернулося обєднання «Рада міст Захисти ФОП». Членами цієї організації є понад 30 тисяч представників малого бізнесу. 

«Житомир Щодня» публікує звернення «Ради міст Захисти ФОП» без змін.   

Шановний Володимире Олександровичу!

Об’єднання регіональних асоціацій малого та мікро бізнесу Рада міст Захисти ФОП (далі – Об’єднання), до складу якого входить 35 бізнес асоціацій з усіх регіонів України, членами яких є понад 30 тисяч представників саме малого бізнесу, висловлює вам свою повагу та звертається з приводу наступного. 10 жовтня Верховна Рада України прийняла доопрацьований законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» №11416-д від 30.08.2024 року (далі – законопроекту), який передбачає запровадження військового збору для фізичних осіб підприємців та відміну пільги, щодо сплати єдиного соціального внеску.

Під час розгляду законопроекту Об’єднання звертало увагу народних депутатів на суттєве підвищення податкового навантаження саме на суб’єктів господарювання, представників мікробізнесу, яке в умовах військового стану збільшиться з 2% до 10% у фізичних осіб підприємців І групи спрощеної системи оподаткування (у п’ять разів) та з 7% до 16% у фізичних осіб підприємців ІІ групи (у два рази). Разом з тим, згідно даних Державної податкової служби України загальне співвідношення сплачених податків до обороту на загальній системі оподаткування по всіх компаніях (середніх та великих) за 2023 рік склало лише 3.16%!!!

Члени Об’єднання постійно звертають увагу Уряду та народних депутатів на необхідності перегляду їх принципів прийняття управлінських рішень, які застосовуються при зміні умов оподаткування на спрощеній системі оподаткування, зокрема:

1) Спрощена система оподаткування це не джерело доходів бюджету, це інструмент для збільшення зайнятості населення та стимулювання підприємницької діяльності. Спрощена система оподаткування має важливе соціальне значення та забезпечує компромісну детінізацію ринку праці. Сумарна чисельність фізичних осіб-підприємців та найнятих ними працівників становить на цей час більше 2,5 млн осіб. Спрощена система оподаткування посилює конкуренцію у різних галузях економіки, виконує роль регуляторного механізму підтримки мікробізнесу, збільшення зайнятості населення, стимулу для створення нових стартапів.

Збільшення податкового навантаження призведе до закриття найвразливіших сфер підприємців та збільшення лав безробітних та вимушених мігрантів. Міністерство повернення громадян України, яке пропонувалося створити, не вирішить цю проблему, якщо умови життя і ведення мікробізнесу в Україні будуть суттєво гірші, ніж у країнах Європейського Союзу.

2) Перш за все, необхідно посилювати податковий контроль за великим бізнесом, а не малими підприємцями. На жаль, сьогодні в Україні маємо системну проблему з усіма фіскальними органами, які наповнюють державний бюджет: Бюро економічної безпеки, Державна митна служба та Державна податкова служба. Міжнародний валютний фонд вимагає від України реформування цих структур шляхом прив’язки фінансової допомоги до структурних маяків програми кредитування. Через корупцію та неспроможність держави ефективно адмініструвати податки, бюджет втрачає значні суми надходжень. Так, згідно дослідження Інституту соціально-економічної трансформації потенційні втрати доходів бюджету складають біля 400 млрд. грн на рік. Однак, дефіцит коштів на фінансування армії планують перекрити за рахунок військового збору від фізичних осіб підприємців у сумі 7,8 млрд грн.

3) Недієвість державних інститутів захисту мікро бізнесу. У всіх країнах світу мікробізнес знаходиться під захистом державних інститутів влади, усюди діє принцип «спочатку думаємо про маленьких», однак в Україні існує значний розрив в ефективності застосування цього принципу у порівнянні з інституціями розвинутих європейських країн. Огляд світового досвіду оподаткування мікробізнесу додається. Окремо, звертаємо Вашу увагу, як Гаранта Конституції, що положення Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» від 10 жовтня 2024 року № 4015-ІХ суперечать положенням Конституції України в частині запровадження нових податків заднім числом.

Зважаючи, на зазначене вище, Об’єднання регіональних бізнес асоціацій Рада міст Захисти ФОП звертається з проханням застосувати право вето до Закону України №4015-ІХ від 10.10.2024 року та повернути його у Верховну Раду України на доопрацювання.

Додаток: Огляд світового досвіду оподаткування мікробізнесу додається.

З повагою,

Уповноважений оргкомітетом

Всеукраїнського об’єднання бізнес асоціацій «РАДА МІСТ ЗАХИСТИ ФОП» Борис Емельдеш.

Коментувати
Share.
Leave A Reply

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Exit mobile version