На розгляді Європейського суду з прав людини перебуває 8 тисяч заяв проти України. За кількістю скарг наша країна перебуває у п’ятірці лідерів, – суддя ЄСПЛ від України Микола Гнатовський.
Скарги до ЄСПЛ свідчать, що Україна має системні проблеми у пенітенціарній, правоохоронній і судовій системах, проблеми з правом власності, а також з «функціонуванням правової системи загалом».
Про це в інтерв’ю Укрінформу повідомив суддя ЄСПЛ від України Микола Гнатовський.
«Загалом скарги громадян України достатньо типові, вони стосуються тих самих системних проблем, які не розв’язуються десятиліттями. Є, наприклад, велика системна проблема умов тримання під вартою та умов у пенітенціарних установах. Багато заяв на цю тему надходило і надходить, їхня кількість збільшується», – зазначив він.
Також, за словами судді, в Україні залишаються проблеми, пов’язані з тривалістю судового провадження, як у цивільних, так і у кримінальних справах. Є проблеми з тривалістю тримання під вартою, з належним обґрунтуванням рішення про взяття та про продовження тримання особи під вартою тощо.
Традиційними залишаються скарги, пов’язані з неефективністю розслідування у справах, де йдеться про потенційне порушення права на життя, про заборону катувань та інших видів неналежного поводження з особою, навіть якщо їхня кількість дещо знизилася останнім часом, сказав він.
Як повідомлялося, протягом 2023 року ЄСПЛ ухвалив 130 рішень, у яких було встановлено щонайменше одне або більше порушень Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод з боку України.
За рішеннями ЄСПЛ минулого року Україна виплатила з держбюджету понад 2 млн євро.