ГО «Відергебург» впродовж багатьох років опікується розвитком культурних зв’язків, популяризацією та збереженням національної культури. З осені цього року, спільно з експертами НЕМО, організація розпочала системне дослідження об’єктів культурної спадщини.

– Багато об’єктів культурної спадщини на теренах області зазнали руйнувань або внаслідок військових дій були цілковито знищені. Деякі історичні будівлі, через недостатнє фінансування на їх утримання, сьогодні перебувають на межі руйнації. Особливо це стосується пам’яток у віддалених від обласного центру та в невеликих громадах, – стверджує голова організації Володимир Піньковський.

Під об’єктами, що становлять культурну та/або історичну цінність, слід розуміти не лише офіційно зареєстровані пам’ятки, але й усі нерухомі об’єкти, які мають культурну або історичну важливість. До них відносяться, наприклад, школи, бібліотеки, будинки культури, вищі навчальні заклади тощо, які містять українську літературу, твори образотворчого мистецтва та інші культурні надбання.

– Фіксацію пам’яток проводить визначена група координаторів проєкту в області. З цією метою використовується спеціальний програмний додаток TruePic Project Providence від компанії Microsoft. Завдяки ньому вдасться підтвердити достовірність здійсненого фіксування з прив’язкою до кожного обстеженого об’єкту, – додає пан Володимир.

Додаток дозволяє верифікувати автентичність фото завдяки збереженню метаданих, включно з часом, датою, місцезнаходженням та джерелом фотографії. Таким чином, можна прозоро підтвердити справжність зафіксованих зображень. У поєднанні з офіційними даними про обстріли російськими військами це забезпечує надійну верифікацію об’єктів і може слугувати юридичним доказом злочинів у міжнародних судах.

Разом із зафіксованим об’єктом подається його детальний опис, що включає історичне та/або культурне значення для України. Це дозволяє комплексно оцінити втрати культурної спадщини, забезпечити її документування для майбутніх судових процесів та слугувати основою для відновлення.

Після проведення експедицій здійснюється камеральна обробка матеріалів та заповнення форм. Усі результати, включно з фото, 3D-моделями та супровідною документацією, структуровано та безпечно зберігаються для подальшого використання. З цією метою створено інформаційну систему НеМо (базу даних), куди завантажуються всі дані з прив’язкою до конкретного об’єкта (будівлі чи пам’ятки). Для публічного використання та обміну даними функціонує веб-платформа heritage.in.ua, матеріали на якій є загальнодоступні.

Спеціальний модуль підтримує планування, фіксацію перебігу експедицій та результатів. Введені дані проходять додаткову верифікацію, після чого стають основою для внутрішнього реєстру об’єктів. Кожен модуль системи реалізований як окремий веб-застосунок. Дані (метадані) об’єктів, пов’язані матеріали та процеси зберігаються за уніцікованою моделлю із використанням стандартизованих схем для забезпечення семантичної інтероперабельності.

Дані також стають доступні у машиночитному форматі через прикладний програмний інтерфейс та у вигляді зображень через стандартизований інтерфейс через окремий сервер публікації зображень. У разі виявлення дублікатів записів, отриманих із різних зовнішніх джерел, але таких, що стосуються одного і того ж об’єкту, система відображає їх як ідентичні.

Важливість експедицій для збереження культурної спадщини

За результатами експедицій фіксується актуальний стан об’єктів, обставини їх руйнувань, а також контекст обстеження. Фото, відео, графічні дані та інші файли зберігаються у спеціальному файловому сховищі.

Для зручності роботи з інформаційною системою створено низку інструментів, які постійно вдосконалюються, зокрема планувальник експедицій, модулі верифікації та реєстрації.

Завдяки такому підходу інформаційна система НеМо дозволяє не лише комплексно опрацьовувати дані про об’єкти культурної спадщини, але й відслідковувати їхню історію, авторство та контекст появи. Це створює надійну основу для збереження, аналізу та популяризації культурної спадщини України.
Упродовж жовтня, листопада та грудня представниками організації обстежено та задокументовано близько 100 об’єктів культурної спадщини. Більша частина досліджених будівель вже внесена до інформаційної системи та невдовзі стане публічно доступною для перегляду.

В подальшому, через освітні програми та інформаційні кампанії планується долучити ширше коло сторін до співпраці. Одним з пріоритетів є допомога органам місцевого самоврядування у пошуку міжнародних партнерів та залучення фінансування на відновлення пам’яток. Без системної робти у цьому напрямку неможливо буде досягти значних результатів.

Якщо кожен на своєму рівні долучиться до цієї справи, ми зможемо не лише врятувати старовинні будівлі, а й дати їм нове життя. Мій оптимізм також пов’язаний із тим, що нині є багато ініціатив, які спрямовані на збереження спадщини. Лише спільними зусиллями ми зможемо передати ці скарби майбутнім поколінням, – впевнений Володимир Піньковський.

Нагадаємо, що з жовтня 2024 року в Україні стартував унікальний проєкт з фіксації руйнувань об’єктів культурної спадщини. У Житомирській та Миколаївській областях виконавцем ініціативи є громадська організація «Житомирське обласне німецьке національно-культурне товариство Відергебурт, в рамках якого проводяться заходи з дослідження та фіксації стану та наслідків руйнувань.

Проєкт реалізується ГО «Відергебург» в рамках «Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст проєкту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.

Коментувати
Share.
Leave A Reply

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Exit mobile version