Середа, Квітень 2

Святослав Васильчук. По некошених травах.  — Житомир: ФОП Гембарський О.П., 2024 – 188 с.

У 2024 році побачила світ книга громадського діяча, заслуженого журналіста України, поета й публіциста Святослава Васильчука «По некошених травах»

Святослав Карпович Васильчук народився на Рівненщині. Змалку в його житті була присутня героїчна боротьба краян за Україну.

Збірка «По некошених травах» є четвертою поетичною книгою автора. Святослав Васильчук очолює Житомирське обласне об’єднання ВУТ «Просвіта», його статті часто публікують у різних газетах, але як виявилося, він  ̶  ще й поет-лірик. Раніше читачеві були представлені поетичні збірки Святослава Васильчука «Калиновий кетяг», «Вереси» та історична поема «Зборів».

За книгу «Із славетного роду Руданських», видану у 2022 році, Святослав Васильчук був нагороджений Всеукраїнською літературно-мистецькою премією імені Степана Руданського (2023 рік).

Незалежно від назви й тематики книг, є те, що об’єднує всю творчість Святослава Васильчука  ̶ світоглядна й громадянська позиція, україноцентризм, любов до рідного краю, матері-України, земляків. У своїх творах автор часто вдається до роздумів і осмислює тернистий шлях українського народу до своєї державної незалежності. Вірші Святослава Васильчука бентежать, мотивують до розмислів і дій. Поезії книги актуальні, щирі і життєствердні. Це чтиво для широкого кола читачів, а особливо для залюблених в Україну, її народ, символи, традиції.

У книзі одинадцять розділів. Не перераховуватиму всі, але назву декілька: «Іду по росі», «Як пілігрим іде на Прощу», «Пахне вітер, кохана», «Віночок дитячих колисанок».

Важливим у творчості Святослава Васильчука є осмислення життєвого шляху. Шляху людини й шляху нашої держави. Шлях громадянина і України, шлях українства  ̶  це  концептуальна тема  у творчості автора.

Є вірші, які повертають нас в юність і дитинство  ̶  унікальні поетичні рефлексії:

Тихо я послухаю їх раду  ̶ 

Загадаю в думці щось своє,

І тоді, на смуток і відраду,

Враз прийде дитиннячко моє.

Особливою є молитва за Україну, написана ще у 1998 році:

Я молюся за тебе, моя веселкова Вкраїно,

Я молюся за тебе заквітчана мріє моя…

Емоційним і ритмічним є вірш «Бахмут» із четвертого розділу книги «Рідна Україна переможе», це вірш-хроніка про нашу боротьбу, написаний 30 листопада 2022 року.

Закономірно, що у книзі Святослава Васильчука переважає патріотична тематика. Україна, рідна домівка, дитинство, батьки, некошені трави і росяні світанки, кетяги калини і боротьба за незалежність, справедливість, мир.

Автор закликає читача до дій задля збереження нашої національної ідентичності. Це вірші вільного духом борця за Україну. Зазначу, що Святослав Карпович виріс у родині патріотів, зокрема батько — Карпо Васильчук — був провідником ОУН Костопільської округи, на псевдо «Сагайдак». Засуджений у 1945 році, загинув на каторзі у Воркуті.

Мою увагу привернув також розділ книги «Пахне вітер, кохана». Інтимна лірика яскраво вирізняє авторський стиль письма. Є тут і вірші-зізнання, й романси, й вірші-спогади. Любов є рушійною силою, натхненням та наснагою для поета. Жінка-пані, жінка-благовісник долі  ̶  такою змальовує літератор свою музу:

Ти  ̶  як благовісник долі…

Доцвітають маки в моїм полі.

Та розквітли враз волошки в житі,

Наче бризки неба і блакиті.

Голос поета-лірика неповторний, автор черпає снагу з чистих джерел рідної землі, його надихає краса української жінки, він смакує життя і лягають на папір рядки, які згодом стають піснями, адже пісень у книзі Святослава Васильчука багато.

Не залишить байдужим читача й заключний розділ книги з промовистою назвою  «Віночок дитячих колисанок». Всі ми родом із дитинства, а дитинство в українців супроводжується маминою піснею, тихою колисанкою, відгомін якої проносимо через все наше життя. Зворушливим є наставництво для батьків:

Доки в хаті дитячий сміх,

А від іграшок стало тісно  ̶ 

Ви, батьки, щасливіші за всіх!

Дорожіть  малюків дитинством!

Подорож сторінками книги Святослава Васильчука завершуються з відчуттям легкості і щастя, з усмішкою, бо читач згадує і своє дитинство.

Книга насичена різноманіттям думок і поряд зі складною державотворчою тематикою під одною палітуркою є філософська та любовна лірика, твори для дітей, переклади. Це свідчить про багатогранність таланту автора, який прагне бути почутим, а із шепотіння трав відлунням стоголосим  лине Україною: «Допоки мова  ̶  ми народ!»

«По некошених травах»  ̶  книга для сучасників і нащадків, для читачів різного віку, для всіх, хто любить Україну, її мову, пісню і прагне перемоги над лютим ворогом.

Євгенія ЮРЧЕНКО.

Коментувати
Share.
Leave A Reply

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються дані ваших коментарів.

Exit mobile version