У сучасному світі проблема вживання психоактивних речовин стає все більш актуальною. Це не тільки викликає загрозу для здоров’я та життя людей, але й призводить до розладів, які відбиваються на міжособистісних відносинах, соціальному статусі та навчальному процесі.

      Психоактивні речовини (ПАР) – будь-які хімічні сполуки (або суміші) природного або штучного походження, які впливають на функціонування центральної нервової системи, призводячи до змін психічного стану: змінюється мислення, сприйняття або настрій. Ці зміни можуть носити як позитивний (лікувальний) характер, так і негативний, наприклад деградація психіки.
     Не всі психоактивні речовини є наркотиками, але всі наркотики є психoактивними речовинами. 

     Виділяють чотири базові групи психоактивних речовин:

  • депресанти (речовини, які пригнічують центральну нервову систему);
  • стимулятори (речовини, що стимулюють нервову систему);
  • галюциногени (речовини, здатні в тій чи іншій мірі викликати галюцинації);
  • психотропні засоби (препарати для лікування психіки).

     Депресанти – широка група психоактивних речовин, що пригнічують центральну нервову систему, а саме:

  • седативні (наприклад, бензодіазепіни);
  • снодійні (наприклад, барбітурати);
  • засоби для анастезії (наркоз);
  • алкоголь;
  • а також опіати, що виділені в окрему групу речовин.

Стимулятори – речовини рослинного походження і синтетичні сполуки. До цієї групи входять речовини, які здатні викликати незвичайний душевний підйом, прагнення до діяльності, усунути почуття втоми, створити суб’єктивне відчуття невтомності, бадьорості, незвичайної ясності розуму і легкості рухів, прискореного мислення, впевненості в своїх силах і здібностях, навіть безстрашності.

Найбільш поширені з них: кофеїн, кокаїн, ефедрин, амфетамін, екстазі.

    Галюциногени – психоактивні речовини, які можуть викликати галюцинації. До галлюциногенів відносяться: марихуана, розчинники, деякі сорти  клею, ЛСД, мухомори.


    Психотропні засоби – природні або синтетичні лікарські препарати, що впливають переважно на психіку. Як випливає з назви, психотропні лікарські засоби використовуються для корекції порушеної психічної діяльності і застосовуються для лікування психічних захворювань. Серед них: транквілізатори, антидепресанти, психостимулятори, нейролептики.


     Ступінь вживання психоактивних речовин може бути різною – від контрольованого  до зловживання і/або залежності.

Вживання більшості психоактивних речовин, як правило, призводить до потенційно небезпечної поведінки, при якій погіршується здатність до осмислення.

 
     Залежність – це патологічний стан, який характеризується незворотнім прагненням до вживання речовини з метою отримання задоволення або запобігання неприємним наслідкам її припинення. Залежність може мати різні наслідки, включаючи фізичні проблеми (наприклад, психосоматичні розлади, погіршення функціонування внутрішніх органів), психологічні проблеми (настрій, депресія, тривожність, психози) та соціальні проблеми (розрив з міжособистісними відносинами, проблеми працевлаштування, правопорушення).

      Молодь, яка вживає наркотики або інші психоактивні речовини, часто відчуває погіршення уваги, пам’яті та когнітивних функцій. Це може призвести до незадоволення  власними  досягненнями, виснаженості та негативного впливу на їх подальшу освіту та професійне майбутнє.

      Отже, які шляхи допомоги вже існують для тих, хто стикається з розладами внаслідок вживання психоактивних речовин? Перше і найважливіше — це психологічна підтримка та спеціалізована медична допомога.

       Окрім професійної допомоги, родина, друзі та близькі можуть зіграти важливу роль у підтримці та допомозі людині, що стикається з цими проблемами. Розуміння, відкрите спілкування та підтримка можуть бути вирішальними факторами для успішного подолання  розладів та повернення до здорового способу життя.

       Варто наголосити на важливості освіти та популяризації інформації про розлади внаслідок вживання психоактивних речовин. Тільки шляхом просвітництва та підтримки ми зможемо зменшити популярність вживання психоактивних речовин та допомогти тим, хто вже стикається з цими проблемами.

      Не втрачаймо надію й зосередьмося на тому, що разом ми можемо змінити цю ситуацію та допомогти  іншим людям знайти шлях до одужання.

Коментувати
Share.
Leave A Reply

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Exit mobile version