На Житомирщині голова Національної служби здоров’я України Наталія Гусак розповіла про результати проведення у регіоні моніторингу роботи закладів охорони здоров’я за Програмою медичних гарантій (ПМГ) та наголосила на важливості дотримання надавачами послуг умов договору з НСЗУ.
«На жаль, ще не всі лікарні дотримуються умов договорів. Моніторинг дозволяє виявити такі порушення та маніпуляції і, відповідно, попередити нецільове використання бюджетних коштів, які мають скеровуватися на надання безоплатної допомоги пацієнтам. До того ж, вимоги прописані у контрактах – це не примха НСЗУ, а міжнародні стандарти, які забезпечують якість надання медичних послуг. Завдяки моніторингу ми бачимо та реагуємо на випадки відсутності закупівлі ліків, на відмови у проведенні безоплатних обстежень, невикористання тромболітиків та інші порушення», – говорить Голова Національної служби здоров’я України Наталія Гусак.
НСЗУ проводить два види моніторингу – автоматичний (здійснюється постійно в електронній системі охорони здоровʼя) та фактичний (плановий або позаплановий, передбачає візити в медзаклади або аналіз їхніх документів).
До планового моніторингу у першому півріччі 2024 року потрапив один медзаклад за пакетом «Медична допомога при пологах» – Лікарня №1 Житомирської міської ради. За результатами документального моніторингу в закладі виявили в трьох випадках розбіжності між даними в первинній обліковій документації щодо додаткових діагнозів в «Історії вагітності та пологів» та електронними медичними записами, а також недостовірні дані щодо фактично обійманих посад працівників лікарні.
У свою чергу, автоматичний моніторинг свідчить, що в більшості медзакладів Житомирської області є достатньо високий рівень проведення тромболітичної терапії при лікуванні інсультів – застосування тромболітичних препаратів, які допомагають попередити ураження головного мозку та покращити якість життя пацієнта. Згідно з даними автоматичного моніторингу за перше півріччя 2024 року, найвищі показники в таких лікарнях:
- Лікарня №1 Житомирської міської ради – 20%;
- Бердичівська міська лікарня – 16,4%;
- Звягельська багатопрофільна лікарня – 13,3%;
- Лікарня №2 ім. В. П. Павлусенка Житомирської міської ради – 11,2%;
- Овруцька міська лікарня – 10,4%.
У той же час у двох лікарнях області виявлено низький рівень проведення тромболітичної терапії:
- Коростишівська центральна районна лікарня ім. Д. І. Потєхіна – 2,35% (у 2024 році проліковано 90 пацієнтів з інсультом, у 85 випадках – ішемічним, тромболітики застосовувалися тільки два рази);
- Коростенська центральна районна лікарня – 2,4% (у 2024 році проліковано 188 пацієнтів з інсультом, у 167 випадках – ішемічним, тромболітики застосовувалися тільки 4 рази).
Автоматичний моніторинг за пакетом «Медична допомога при пологах» показав, що в медзакладах, законтрактованих за цим пакетом у Житомирській області, дотримуються правильного маршруту пацієнток під час надання допомоги при передчасних пологах до 34 тижнів.
У чотирьох медзакладах області приймали у 2024 році пологи, не маючи договору з НСЗУ за відповідним пакетом:
- Чуднівська лікарня – 43 пологи, у 14 випадках проводили кесарів розтин;
- Любарська лікарня – 29 пологів, з яких одні передчасні, у 4 випадках проводили кесарів розтин;
- Андрушівська міська лікарня – 23 пологи, у 6 випадках проводили кесарів розтин;
- Попільнянська лікарня – 1 пологи.
У пʼяти лікарнях автоматичний моніторинг виявив необґрунтовані електронні медичні записи (ЕМЗ) щодо перебування пацієнтів тривалістю одна доба за пакетом «Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій»:
- Обласна клінічна лікарня ім. О. Ф. Гербачевського – 80 ЕМЗ;
- Лікарня №2 ім. В. П. Павлусенка Житомирської міської ради – 74 ЕМЗ;
- Житомирська обласна дитяча клінічна лікарня – 71 ЕМЗ;
- Житомирський обласний онкологічний диспансер – 65 ЕМЗ;
- Лікарня №1 Житомирської міської ради – 54 ЕМЗ.
Цим медзакладам перерахують кошти, отримані за відповідним пакетом від НСЗУ.
«НСЗУ не може платити за послуги, які фактично не надаються або надаються неякісні чи в неповному обсязі. Якщо заклад не надає пацієнтам безпечне і безоплатне медичне обслуговування, договір з ним можуть розірвати. Пацієнт має отримувати лікування там, де є повноцінна медична допомога, і для НСЗУ це принципова позиція», – наголошує голова Національної служби здоровʼя України Наталія Гусак.
До слова, на сайті НСЗУ вже доступний новий дашборд «Електронна карта місць надання послуг із медичної допомоги». На ньому можна переглянути, в якому медзакладі надають ту чи іншу послугу, де є потрібний лікар або де можна пройти потрібне обстеження, а також побачити, скільки людей скористалися певною послугою за останні три місяці, щоб зрозуміти рівень завантаженості.