Функція щитовидної залози – виробляти гормони, необхідні для підтримки багатьох процесів в організмі. Тому коливання у виробленні гормонів як у бік надлишку, так і в бік нестачі, позначаються на здоров’ї та самопочутті. Важливо вчасно запідозрити проблему і впоратися з нею, щоб уникнути важких наслідків.
Обмін речовин в організмі контролюється гормонами щитовидної залози. При прискоренні обміну речовин люди різко худнуть при достатньо збалансованому харчуванні і адекватних фізичних навантаженнях. При уповільненому – навпаки, гладшають.
Щитовидна залоза впливає на нервову систему. Якщо гормонів більше, ніж потрібно, людина стає дратівливою, тривожною, плаксивою, неврастенічною. Гормони щитовидної залози в цьому випадку збуджують нервову систему, постійно стимулюють її. Якщо ж гормонів не вистачає, це супроводжується сонливістю і млявістю, м’язовою слабкістю, загальмованістю мови.
Серцево-судинна система також страждає при порушенні функції щитовидної залози. При підвищеній функції спостерігається прискорене серцебиття. Іноді при зниженій функції щитовидної залози також може частішати серцебиття, а також виникати коливання артеріального тиску як у бік підвищення, так і у бік зниження. Як правило, на тлі нестачі гормонів щитовидної залози підвищується холестерин, що призводить до більш швидкого прогресування серцево-судинних захворювань.
Якщо говорити про шлунково-кишковий тракт, то при зниженні функції щитовидної залози спостерігається зниження відтоку жовчі, запори, а при підвищеній – навпаки, проноси.
При коливаннях гормонів щитовидної залози страждає і репродуктивна система. Порушується менструальний цикл, знижується лібідо, порушується овуляція, не виходить завагітніти або важко виносити дитину. Такі проблеми виникають як при зниженні, так і при перевищенні гормонів.
На шкіру і волосся порушення функції щитовидної залози також впливає негативно. Може спостерігатися інтенсивне випадання волосся, набряклість і сухість шкіри при нестачі гормонів.
Надлишок гормонів спричиняє пітливість, людині постійно гаряче. У той час як при нестачі гормонів, навпаки, людина мерзне навіть при спекотній погоді.
Які захворювання викликає порушення функції щитовидної залози?
Всі захворювання можна розділити на три групи:
- протікають з підвищеною функцією щитовидної залози: тиреотоксикоз, аутоімунний тиреоїдит у стадії загострення, підгострий тиреоїдит;
- протікають зі зниженою функцією: аутоімунний тиреоїдит, який призводить до зниження функції щитовидної залози, хронічний тиреоїдит, вузловий зоб, що протікає зі зниженою функцією щитовидної залози, гіпотиреоз;
- всі захворювання, за винятком тиреотоксикозу, можуть протікати протягом певного часу і з нормальною функцією щитовидної залози. При цьому ніяких симптомів може і не бути, може відчуватися лише незначний дискомфорт, який може ігноруватися. При цьому можуть бути новоутворення на щитовидній залозі як доброякісні, так і злоякісні.
Діагностика і лікування захворювань щитовидної залози
Для обстеження щитовидної залози слід звернутися до ендокринолога. Він робить огляд, збирає анамнез. Наступний етап – УЗД щитовидної залози. За підсумками УЗ-діагностики призначається аналіз крові на гормони для визначення функції щитовидної залози.
За результатами обстежень ендокринолог призначає лікування.
Профілактика захворювань щитовидної залози:
- уникайте активного сонця;
- відмовтеся від куріння;
- вчасно проводьте лікування спалахів хронічної інфекції (хронічного тонзиліту, гаймориту, також проблеми з зубами негативно впливають на щитовидну залозу);
- раз на рік проходьте УЗД щитовидної залози.
Головне – при появі симптомів зверніться до лікаря. Так ви мінімізуєте шкоду собі й швидко повернете організму нормальний стан.