Реформа мережі закладів профтехосвіти — це вимога часу. Житомирська громада розпочала трансформацію цих закладів задля створення сильних, конкурентоспроможних навчальних закладів, які забезпечуватимуть молодь не лише дипломом, а й реальними можливостями для працевлаштування.
У центрі цієї реформи — учень, громада і майбутнє міста. Сучасний ринок праці стрімко змінюється, потребує фахівців, які не лише володіють практичними навичками, а й здатні адаптуватися до технологічного прогресу та викликів економіки.
Реформування закладів професійно-технічної освіти передбачає, що заклад повинен мати не менше 800 учнів. Станом на 1 вересня 2024 року кількість учнів у п’яти навчальних закладах навчається 2261 учень.
У Професійному коледжі індустрії краси і технологій міста Житомира — 593 учні; у Професійному коледжі технічних інновацій міста Житомира — 588 учні; у у Професійному коледжі сервісу ті дизайну міста Житомира — 586 учні; у Професійному технологічному коледжі міста Житомира — 403 учні; у Професійному політехнічному коледжі міста Житомира — 91 учень.
Житомир вивчив досвід Рівного у сфері профтехосвіти. Робоча група працювала понад два місяці, здійснила візити до закладів, де ознайомилася з освітнім процесом та матеріально-технічною базою. Було проаналізовано інформацію щодо переліку спеціальностей, наповнюваності груп, фінансових витрат тощо.
Реорганізація передбачає створення трьох основних напрямків:
Будівельно-технічний напрямок (сюди увійдуть зварювальники, слюсарі, електрики, монтажники, сантехніки, будівельники та сільськогосподарські професії). Цей напрям планують створити на базі Професійного коледжу технічний інновацій міста Житомира.
Громадське харчування та торгівельно-комерційна діяльність (кухарі, кондитери, продавці, товарознавці, працівники готельної індустрії та ін.) — на базі Професійного коледжу сервісу і дизайну міста Житомира.
Сфера обслуговування та легка промисловість (швачка, кравець, закрійник, швачка професії взуттєвої сфери, перукар та ін.) — на базі Професійного коледжу індустрії та краси міста Житомира.
У цих навчальних закладах професії не конкуруватимуть між собою. Кошти з бюджету громади виділятимуть на створення навчально-практичних закладів по кожному окремому напрямку.
Фінансування у 2025 році
На розвиток матеріально-технічної бази та проведення ремонтних робіт профтехосвіти Житомира сьогоднішня сесія міськради виділила 15 млн грн.
Також міська рада прийняла рішення про виділення з бюджету громади додаткових коштів для виплат педагогам профтехів — по 1300 грн щомісяця.
При кожному закладі створять наглядові ради, куди увійдуть представники регіонального бізнесу. Бізнес надаватиме допомогу, консультуватиме та братиме безпосередню участь в роботі навчальних закладів.
Кошти, які навчальний заклад отримає за проходження виробничої практики учнями, міська рада збільшуватиме втричі за рахунок коштів бюджету громади.
Соцмережами шириться інформація про можливе закриття Житомирського вищого професійного технологічного училища. Колектив коледжу переймається ситуацією з приводу того, що заклад буде ліквідовано як юридичну особу.
Наголошуємо, що йдеться не про закриття, а про зміну статусу закладу та адаптацію під нові освітні стандарти. Такі вимоги ставить законодавство та сучасний ринок праці. Трансформація навчального закладу надасть нові можливості для всіх учасників освітнього процесу, збереже та покращить наявну матеріально-технічної базу, підвищить рівень кваліфікації працівників та сприятиме залученню більшої кількості учнів до навчання у професійно-технічних закладах.