П’ятниця, Жовтень 18

Годинники переведуть з 4:00 на 3:00 в ніч з 26 на 27 жовтня. Відтепер будемо спати на годину довше і більше не повернемося на літній час.

Це передбачає закон, ухвалений Верховною Радою в червні.

Вперше ідею змінювати час за сезонами у 1784 році озвучив Бенджамін Франклін – американський учений і політичний діяч. Він написав сатиричну статтю, де підрахував, яку економію може принести літнє переведення часу в Парижі.

Вдруге проблему порушив британський архітектор Вільям Віллет у 1907 році і написав маніфест на тему марнування денного світла влітку. Чоловік намагався поширити ідею переведення годинника у британському парламенті, але її так і не вдалося втілити.

До переходу на літній час повернулися на початку XX століття. За часів Першої світової війни Німеччина, Австро-Угорщина, Велика Британія, а потім і США в такий спосіб намагалися економити паливо.

На території УНР годинники на 68 хвилин вперше перевели 16 лютого 1918 року. Так Україна узгодила свій час із середньоєвропейським.

Офіційно перехід навесні та восени в Україні запровадили у 1981 році. Причиною залишалася все та ж економія електроенергії, адже люди зможуть використати додаткову годину світла вранці.

Після проголошення незалежності щорічне переведення годинника відбувалося за постановою Кабінету Міністрів від 13 травня 1996 року.

В Україні вже кілька разів офіційно намагалися припинити переведення часу.

20 вересня 2011 року Верховна Рада випустила постанову, за якою держава мала б більше не повертатися на стандартний зимовий час. Замість нього вирішили залишити літній (1 година вперед) і поширити його на всю територію країни.

Це обурило частину людей, які жили на заході України, бо сонце там встає пізніше, і прокидатися довелося б затемна.

Через критику громадян 18 жовтня 2011 Верховна Рада визнала постанову недійсною. Тоді ж парламент запропонував Кабінету Міністрів упродовж місяця розробити окремий законопроєкт про обчислення часу в Україні і внести на розгляд депутатів.

До нього повернулися аж через десять років, і 3 березня 2021 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт у першому читанні. Однак провалила його під час другого голосування, адже 19 березня його підтримали лише 212 депутатів з 450-ти.

Проєкт закону в парламенті розглядали понад три роки.

16 липня 2024-го Верховна Рада нарешті законодавчо скасувала переведення годинників на літній час. 261 народний депутат підтримав законопроєкт, який встановлює стандартний (зимовий) час і може зробити його незмінним з 2025 року.

Коментувати
Share.
Leave A Reply

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Exit mobile version