П’ятниця, Жовтень 18

22 травня в Житомирі депутатки місцевих рад, членкині депутатських груп з гендерних питань «Рівні можливості» рад різного рівня Житомирської області зібрались на круглому столі, присвяченому презентації дослідження «Участь жінок у прийнятті рішень у політичних партіях: тенденції та виклики».

Результати дослідження представили Ірина Трохим, консультантка з питань роботи депутатських груп з гендерних питань Львівської області, заступниця голови ГО «Жіночі перспективи», та Іванна Фединчук, політологиня, експертка з питань політичної участі жінок. Дане дослідження організоване ГО «Центр Жіночі перспективи» в рамках проєкту: «Гендер для демократії: посилення гендерної справедливості в Грузії, Україні та Данії» за фінансової підтримки КВІНФО.

Під час заходу були представлені напрацювання у сфері аналізу законодавства України та статутних документів основних політичних партій України, зокрема тих, які представлені у Верховній Раді України, щодо сприяння чи перешкод для розвитку жіночого лідерства в рамках статутної діяльності політичних партій. Також експертки представили аналіз глибинних інтерв’ю з партійками щодо участі у функціонуванні партій, зокрема на етапі ухвалення рішень. Польовий етап дослідження тривав у 2023 році.

Під час презентації Ірина Трохим зазначила: «Сьогодні депутатки місцевих рад подекуди втрачають мотивацію, запал згасає, оскільки політикині не бачать результатів своєї політичної активності, не збирають політичних дивідентів, за якими йшли у політику. Держава має забезпечити відповідні ініціативи, які гарантуватимуть участь та просування жінок на рівні прийняття рішень, забезпечуватимуть квоти, щоб жінки розуміли наявність можливості ефективно працювати у партіях, прозорість процесів та існування ротації на рівні участі у партійному керівництві. Тоді ми зможемо кандидувати жінок й мотивувати йти у політику».

Іванна Фединчук прокоментувала законодавчі перспективи у сфері виборчого законодавства в Україні: «Ми вивчили досвід роботи політичних партій різних країн світу, узагальнили й сформували перелік чинників, якими партії стимулюють роботу жінок у всередині структур. Зараз здійснюється робота над новим законопроектом, що стосується діяльності політичних партій. Сподіваємось, що найкращі практики будуть враховані і позитивно впливатимуть на участь жінок у політичному житті».

Депутатки Житомирщини ділились думками стосовно викликів, з якими стикаються повсякчас. Зокрема обговорювалось питання, пов’язані з дискримінаційними положеннями Постанови Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 69 «Про внесення змін до Правил перетинання державного кордону громадянами України». Нагадаємо, що положення даної постанови не враховують відсутність трудових відносин між місцевими радами та депутатками й депутатами місцевих рад, котрі не мають статусу посадових осіб органів місцевого самоврядування, не отримують зарплату за роботу в раді та, відповідно, не можуть бути направлені у відрядження органом місцевого самоврядування, як це регламентовано постановою.

Журналіст, політолог Віктор Радчук висловив думки про ґендерні перспективи у роботи партій: «Потрібно обов’язково працювати з партіями на перспективу, заносити у статутні документи та положення норми про квотування й створювати можливості для залучення жінок на керівні посади».

Євроінтеграційні прагнення України стали невід’ємними реаліями сьогодення, проте проблемні питання політичної участі жінок в Україні залишаються актуальними і потребують стратегічних підходів у вирішенні. Підписання й ратифікація Угоди про асоціацію з Європейським Союзом – це не лише демонстрація відданості демократичним європейським цінностям, а й зобов’язання враховувати питання рівності між чоловіками і жінками при розробці та впровадженні законів, постанов, адміністративних положень, політики і заходів та їх імплементувати їх на всіх рівнях політичного життя.

Фото Олени Антипчук.

Коментувати
Share.
Leave A Reply

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Exit mobile version