Понеділок, Вересень 16

Серед творців перших українських фільмів поважне місце посідає Юнія Григорівна Майєр (1895 – 1967).

Вона народилася 7 липня 1895 року у містечку Червоне, нині Андрушівського району на Житомирщині. Її батько працював механіком на Червоненському цукрозаводі,власником якого був Терещенко.

Батько одержав свого часу технічну освіту і вважав, що й донька має навчатися. Тому віддав її в Уманську гімназію, яку Юнія закінчила 1914 року. Подальші воєнно-політичні події не дали змоги продовжити навчання. Зробила це уже на початку 1920-х років. 1923 року вона закінчила художню школу народного мистецтва з кераміки. Маючи нахил і здібності до творчої діяльності, продовжила навчання на живописному факультеті Київського художнього інституту. По його завершенні в 1928 році почала викладати малювання у школярам.

1934 року перейшла на Київську студію художніх фільмів. Тут вона почала працювати художником-постановником. На Київській кіностудії брала участь у створенні багатьох художніх фільмів. Першою кінострічкою, у створенні якої вона брала участь 1935 року, став фільм «Українські пісні на екрані». А затим – у виробництві кінокартини «Прометей», сценаристом і режисером якої був славетний Іван Кавалерідзе, а головні ролі виконували Поліна Нятко (наша землячка), Наталія Ужвій, Гнат Юра . Того ж 1936 року Юнія Майер знову разом із режисером Іваном Кавалерідзе знімала фільм «Наталка Полтавка» , який став першою українською кінооперою, екранізацією однойменної опери Миколи Лисенка, створеної за мотивами п’єси І.П. Котляревського. У фільмі брав участь відомий український оперний співак Іван Паторжинський. У грудні 1936 року цей фільм демонструвався у США і був схвально сприйнятий глядачами.

1937 року Юнія Майер як художник-постановник знімала фільм «Запорожець за Дунаєм». У фільмі «Богдан Хмельницький», який вийшов на широкий екран 1941 року, вона виступила як художниця по костюмах.

Наступною творчою роботою Юнії Майер став фільм «Подвиг розвідника», знятий 1947 року. У кінострічці знімалися Амвросій Бучма, у біографії якого також була житомирська сторінка, а художником фільму був житомирянин Моріц Уманський.

1951 року у якості художниці по костюмах Юнія Майер брала участь у створенні кінокартини «Тарас Шевченко». До речі, фільм вийшов у двох версіях – українській і російській. Зауважимо, що композитором кінострічки став житомирянин Борис Лятошинський. Під час роботи над фільмом Юнія Майер співпрацювала з такими славетними кіноакторами як Сергій Бондарчук, Гнат Юра, Наталія Ужвій, В’ячеслав Тихонов. А при зйомках наступного фільму «Максимко» (1952 р.) – знову з В’ячеславом Тихоновим, а також Миколою Крючковим, Михайлом Пуговкіним.

Помітною подією 1953 року став вихід на екран кінострічки «Запорожець за Дунаєм». Літературну обробку сценарію цього фільму зробив наш славетний земляк Максим Рильський. Праця Юнії Майер як художниці по костюмах, а також виконання головних ролей Іваном Паторжинським і Марією Литвиненко-Вольгельмут забезпечила успіх цієї кінокартини.

1955 року Ю.Майер брала участь у зйомках фільму «Лимерівна» , а наступного року – «Вогнище безсмертя». Останньою творчою роботою Юнії Майер 1962 року став фільм-спектакль «Свіччине весілля», знятий за мотивами твору Івана Кочерги, який певний час працював у Житомирі і його ім’я носить Житомирський обласний драмтеатр.

Окрім того, вона створила ескізи костюмів до кількох театральних вистав. Можна з упевненістю твердити про значний внесок Юнії Майер у розвиток українського кіномистецтва.

Коментувати
Share.
Leave A Reply

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Exit mobile version