Кіберфахівці Служби безпеки задокументували злочинну групу шахраїв, яка діяла на Житомирщині.
Зловмисники спеціалізувались на викраденні грошей з банківських рахунків українців через фішингові посилання.
Вони створили сайти-клони «офіційних» українських та міжнародних організацій, а також національного поштового оператора. Згодом – надсилали повідомлення потенційним клієнтам про можливість отримання виплат, допомоги чи проблеми з доставкою адресованого їм відправлення.
Серед постраждалих – мешканці із усіх регіонів України, у тому числі й військовослужбовці ЗСУ. У одного з них вони викрали понад 280 тис грн., ввівши в оману щодо затримки поштового відправлення від родини.
Для отримання обіцяного у повідомленні потрібно було перейти за зовнішнім посиланням і підтвердити власну платоспроможність, ввівши реквізити банківських карток, які автоматично ставали відомими зловмисникам.
Викравши потрібну інформацію, шахраї прив’язували чужі банківські картки до власних мобільних телефонів. У подальшому зловмисники купували статусні гаджети, розраховуючись безконтактно – за технологією «NFC».
Після чого цифрову техніку продавали – за заниженими цінами, обготівковуючи таким чином «прибутки».
Кіберфахівці СБУ задокументували, що лише з лютого ц.р. шахраї викрали понад 1,6 млн грн. у декількох десятків громадян.
Досудовим розслідування встановлено, що до схеми причетні декілька студентів професійних технікумів із Житомира та області. Усі – віком 17-18 років.
Для «продуктивної» роботи упродовж півроку хакерам-самоучкам знадобилося лише початкові знання у сфері соціальної інженерії і web-розробки, декілька ноутбуків та електронних носіїв інформації, а також десяток мобільних телефонів.
Їх було вилучено під час 11 санкціонованих обшуків за місцем проживання фігурантів у Житомирі, Бердичеві та Вінниці.
На підставі зібраних кіберфахівцями СБУ доказів трьом ключовим фігурантам повідомлено про підозру у заволодінні чужим майном шляхом шахрайства, вчиненого повторно, за попередньою змовою групою осіб, шляхом здійснення незаконних операцій із використанням електронно-обчислювальної техніки, тобто за ч.4 ст.190 Кримінального кодексу України.
Досудове розслідування у межах кримінального провадження триває, з’ясовується точна кількість потерпілих та встановлюються інші спільники зловмисників.
Джерело: прес-група УСБУ у Житомирській області.