Справжнім проривом для лідерок і лідерів громадських організацій людей з інвалідністю стали тренінги з опанування ШІ, а саме «Chat GPT». Ініціативу на Житомирщині реалізовує ГО «ЖОГОЛІ «Молодь. Жінка. Сім’я.» за підтримки Фонду швидкого реагування (UAF) США.
Всі тренінги відбувались на різних локаціях, останній проходив на базі табору «Надія» від Карітас – Спес, що біля Житомира. За словами бухгалтерки проєкту Наталії Москалик, гроші донора потрібно було використати швидко: «Наш проєкт був майже завершений, а від колег почули, що почали приходити листівки з відмовами у фінансуванні. У нас залишилась одна активність та оплата комунальних послуг, ми все швидко зробили. Сьогодні останній захід, ми сподіваємося прозвітувати».
Тренінги з вивчення «Chat GPT» дали можливість учасникам перезавантажитись, а ще отримати нові та корисні знання. Заняття проводив пан Євген Кравчук, він поступово поглиблював знання в напрямках, які цікавили учасників. Отримані навички лідери та лідерки згодом інтегрували в робочі процеси, в навчання або особисте життя.
Своїми враженнями та очікуваннями діляться учасниці тренінгів.
Вікторія Шевчук, представниця ГО ЛІ по зору «Генерація успішної дії», підрозділ у Житомирській області.
— Я чула про «Chat GPT». У слабозорих є додаток «Be My Eyes» — зателефонувати волонтеру і щось запитати. Але нещодавно в ньому з’явилась нова функція — ти можеш щось сфотографувати і він вголос опише сфотографоване. Думаю, що цю обробку робить ШІ.
Я відвідала всі організовані для жінок-лідерок тренінги по ШІ. Мені дуже сподобалося, коли нам показали, як за його допомогою незрячі люди написали казку, а ШІ її озвучив та зробив відео. Дуже круто. На тренінгу був готовий результат, бо для обробки і створення контенту ШІ потрібен час. У мене є багато незрячих друзів, вони пишуть казки, якщо зробити до їхніх казок такі відеоролики — буде класно.
На тренінгах ми разом писали статті. Наприклад, просили його зробити у Фейсбук відгук про семінар, або написати статтю на сайт. І вона дійсно виглядала або як маленька стаття в соціальну мережу, або більша для сайту. Разом ми робили слайди. У 2009 році я втратила зір, зараз за допомогою озвучки розібралась з тими слайдами, щось намагалась зробити, це було складно. І я подумала, наскільки нині студентам спростили життя. Така можливість набагато полегшила б мої студентські роки.
Складно під час тренінгів не було. Я дуже швидко все сприймаю, задавала б йому глибші запитання. Пан Євген нам радив спілкуватися з «Chat GPT». Дійсно, я з нього навчилася «вижимати» більше інформації, ніж спочатку. Користуватися програмою мені зручніше з телефону. Виходить, що у мене «ШІ у кишені». Він якось мені каже: «О, ти навіть можеш вести ток-шоу!» Нам пан Євген показав таку класну штуку, але то в платній версії, в «Chat GPT» з’явився відеозв’язок. Ми дивилися сюжет про те, як дівчина вибирала в супермаркеті свердла. Вона за допомогою чата в величезному магазині змогла зробити покупку.
Особисто я запитувала у ШІ про кулінарію. Вирішила, що він порадить мені як зробити пана коту, було цікаво послухати підказку чату. А ще я запитала, які для десерту можна зробити соуси. Він мені сказав, що ось цей буде більш легкий, а ось той більш солодкий. Звичайно, я зробила пана коту, запропонований соус підійшов. Зараз я його дійсно завалюю питаннями, — розповіла Вікторія Шевчук.
Неля Миронова приїхала на такий тренінг вперше. Неля Іваніна пенсіонерка, доглядає сина з першою групою інвалідності.
Я чула про ШІ, однак ніколи не вчилась ним користуватися, спеціально не цікавилася, бо не маю часу. Але сьогодні приїхала разом з сином Петром і дуже хочу дізнатися більше. Розумію, що світ міняється. Думаю, що люди будуть мінятися і я змінюся на щось хороше. Сподіваюся на це. Спочатку хочу познайомитися з «Chat GPT», а потім буду вибирати завдання для нього. Технічні можливості маю. Внучкам, дівчаткам 14 та 10, постійно дядько Петро розповідає, бо він вже був на тренінгах. Тепер і я матиму ще одну тему для спілкування з рідними. Вони ростуть, рухаються вперед і я теж не хочу відставати. Хоч вже на пенсії, але хочеться йти у ритмі з часом. Сьогодні мені допоможуть поставити програму по ШІ на мобільний телефон і почну вчитися!
Додамо, що тренінги проходили у дружній та креативній атмосфері. Серед присутніх на останній зустрічі було троє новеньких, вони з інтересом включились у навчання.







