На Михайлівській у Житомирі урочисто відкрили унікальну інсталяцію – найбільший в Україні тризуб, виготовлений із дідухів. Його висота перевищує 7 метрів, і він уже став не лише окрасою міста, а й символом національної гордості. Ідея створення тризуба належить десантникам, адже Житомир — столиця десантно-штурмових військ України.
«Ми повинні відроджувати українські традиції, адже перед Різдвом наші пращури створювали з колосся дідухи та павуки. Це значно символічніше, ніж ялинка. Цей дідух — це наша ідентичність, те, що робить нас справжніми українцями, які з повагою ставляться до своїх предків і рідної землі», — зазначають десантники.
Минулого року цей тризуб увійшов до Книги рекордів України як найбільший тризуб, що виготовлений із дідухів. Композицію створено з приблизно 340 дідухів, які власноруч плели поранені військовослужбовці 80-ї окремої десантно-штурмової Галицької бригади. Проєкт реалізували під керівництвом 96-річної львів’янки Пелагії Живко — жінки, яка пережила п’ять воєн, депортацію та радянські репресії, але незмінно плела дідухи на Різдво, зберігаючи українські традиції.
«Попри всі труднощі, Пелагія Живко щороку створювала дідухи. У цьому тризубі використано жито, овес і пшеницю — символи достатку та родючості. Для військових ця праця стала не лише відродженням традицій, а й арттерапією, що допомогла їм відновитися після пережитих травм. Середина тризуба виконана з металу, що символічно для військових, які, як і цей витвір, частково “зібрані” з металу. Вони захищають не лише землю, а й наші традиції», — розповіла Олена Живко, керівниця ВГО «Об’єднання добровольців».
«Символічно, що у Житомирі, місті жита та миру, встановлено найбільший тризуб із дідухів. Він уособлює силу, єдність українського народу та глибоку повагу до наших традицій, які передаються із покоління в покоління, навіть у найскладніші часи. Дуже хочеться, щоб цей тризуб став символом миру та перемоги для нашої країни», — наголосила Галина Шиманська, секретар Житомирської міської ради.
Урочисте відкриття супроводжувалося виступом оркестру 199-го навчального центру Десантно-штурмових військ. Жителі та гості Житомира можуть відвідати інсталяцію до 2 січня.