Житомирська область одна з перших в Україні почала пілотувати спільну програму Міністерства охорони здоров’я України та Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) “Турбота з народження вдома”. Ця програма покликана зміцнити надання первинної медико-санітарної допомоги родинам з дітьми від народження і до трьох років.
Про впровадження цієї програми домашніх відвідувань в громадах та інтегровані послуги з раннього розвитку дітей на рівні первинної медико-санітарної допомоги говорили під час регіонального воркшопу у Житомирі, 29 квітня. Учасниками були керівники медичних закладів, голови громад, представники Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та ГО “НУО “Ін Тач Юкрейн Фундейшн”. Також долучаилася і перша заступниця голови Житомирської ОВА Наталія Остапченко.
“Програма “Турбота з народження вдома” – це спільна програма ЮНІСЕФ та Міністерства охорони здоров’я України, яку започаткували ще в 2021 році у Донецькій області. Далі її почали реалізовувати у Житомирській області. В 2024 році вже 15 областей долучились до впровадження програми”, — розповів спеціаліст з питань охорони здоров’я, ЮНІСЕФ в Україні Ігор Кацитадзе.
Універсально-прогресивна модель домашніх візитів – це про турботу для всієї родини. Це виявлення соціальних, побутових, психологічних ризиків, та вчасне перенаправлення і відповідне надання допомоги для батьків, консультування з основних питань. Наприклад, грудне вигодовування дитини, вакцинація, моніторинг розвитку дитини, психологічна підтримка.
“Ми прагнемо досягти якісного симбіозу з керівництвом громад, центрів надання первинної медико-санітарної допомоги задля інтегрування системи домашніх візитів. Разом напрацюємо шляхи підтримки родин з дітьми”, — наголосила керівниця проєктів та програм ГО “НУО “Ін Тач Юкрейн Фундейшн” Маргарита Сіранчук.
На Житомирщині вже 23 заклади охорони здоров’я пройшли навчання з питань домашніх візитів, і 16 з них активно впроваджують програму. Таким чином понад 6 тисяч родин з дітьми вже отримують послуги за програмою “Турбота з народження вдома”.
Майданчиком для важливої розмови про підтримку родин з дітьми став тренінгово-ресурсний центр (ТРЦ). Цей простір був створений ГО “НУО “Ін Тач Юкрейн Фундейшн” за підтримки ЮНІСЕФ при Житомирському медичному інституті. Тут проводять системні зустрічі для медичних працівників щодо впровадження універсально-прогресивної моделі. Також центр став першим у мережі таких ТРЦ у 7 інших областях України.





Під час регіонального воркшопу Олександр Шевчук,директор КНП “Овруцький ЦПМСД”, поділився досвідом впровадження програми у громаді: “За перший місяць медичні сестри провели 40 візитів і взяли на облік 40 дітей. А за півроку охопили вже 148 дітей, до яких здійснили 516 домашніх візитів”.
Домашні візити виходять за рамки звичайних медичних оглядів — вони надають сім’ям комплексні рекомендації щодо здоров’я та благополуччя дитини, зокрема щодо імунізації, грудного вигодовування, харчування, позитивного батьківства, а також раннього виявлення ризиків розвитку та психічного здоров’я осіб, які здійснюють догляд за дитиною.
Регіональний воркшоп проведений в межах реалізації проєкту «Впровадження універсальної прогресивної моделі відвідування вдома та інтегрованих медичних послуг, орієнтованих на дитину, на місцевому рівні в окремих регіонах України», що впроваджує ГО “НУО “Ін Тач Юкрейн Фундейшн” за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) UNICEF Ukraine.