«Особливості форм та методів соціальної роботи ГО Житомирської обласної організації УТОС в контексті боротьби за права осіб з інвалідністю, зокрема, по зору, під час воєнного стану» – так окреслили тему круглого столу організатори. Подію приурочили до Міжнародного дня боротьби за права людей з інвалідністю.
На зустріч, яка проходила у будинку УТОС, завітали слабозорі з Житомира, Бердичева, Звягеля, Коростеня, а також представниці департаменту соціального захисту населення ЖОВА, Житомирського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, преса.
Представниці департаменту соціального захисту населення ЖОВА розповідали про напрямки діяльності департаменту, зокрема про види соціальних послуг, реабілітацію дітей з інвалідністю, про співпрацю з ГО УТОС.
Ґрунтовною була доповідь Тетяни Денисенко, заступниці керівника Житомирського обласного відділення фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, вона зосередила увагу на засобах реабілітації.
«У позаминулому році на засоби реабілітації було виділено і освоєно нашою областю 82 мільйони грн. У минулому році ця сума сягнула 180 мільйонів. Цього року за чотири місяці держава дала 95 мільйонів 27 тисяч і з них на сьогодні вже профінансовано 48%. У 2023 році 160 осіб отримали компенсацію за придбаний телефон, гранична ціна якого 5100 грн. на загальну суму 816 тисяч. На січень-березень поточного року вже 21 особа подала документи на відшкодування, – розповіла Тетяна Денисенко.
Далі учасники обговорили співпрацю з громадськими організаціями. Олена Парфенюк поділилась враженнями про участь у проєктах, спрямованих на реалізацію прав жінок з інвалідністю в сучасних умовах.
«Ми дуже добре співпрацювали з Нелею Ковалюк, головою ЖОГО ЛІ «Молодь.Жінка.Сім’я» та її організацією. Наприклад, їздили на Західну Україну в Сяньки, там були представниці з різними нозологіями від різних організацій, не тільки голови, а й мами діток з інвалідністю. Програма перебування була насичена та продумана: семінари, практики, лекції, зустрічі з психологами-реабілітологами, навіть показали скандинавську ходу. На один день ми поїхали на екскурсію в Ужгород у дитячий реабілітаційний центр для важких дітей. Отриманим досвідом поділились зі своїми коростенками», — розказала присутнім голова правління Коростенської первинної організації УТОС Олена Парфенюк.
Модераторкою та організаторкою зустрічі була Ірина Смірнова, юристка, голова правління Житомирської організації УТОС. Вона розповіла присутнім про діяльність організації, зокрема про розроблені пропозиції щодо плану реалізації Національної стратегії побудови безбар’єрного середовища на Житомирщині на 2024 рік.
– Найкраща ситуація спостерігається в обласному центрі, де можна зустріти позначення тактильною плиткою, кольорове маркування, облаштування пандусами. Однак до повного впровадження принципів універсального дизайну, норм ДБН ще далеко. На жаль, не завжди наші потреби сприймаються як належне. Тому особливо приємно, коли працівники відповідних структур цікавляться, як у межах своїх можливостей допомогти людям з інвалідністю по зору. Не можуть у рамках повноважень внести зміни до бюджету з реконструкції, але можуть підказати де який кабінет, номер, до якого спеціаліста потрібно підійти. Це приємно і спрощує нам життя, — зазначила пані Ірина.
Настрою учасникам круглого столу додали музично-поетичні вітання від активістів УТОСу.
Довідково. Житомирська обласна організація УТОС є провідною громадською організацією нашої області у сфері соціального захисту осіб з інвалідністю по зору та членів їх сімей, функціонує з метою системного забезпечення комплексу заходів щодо захисту прав людей з інвалідністю по зору, задоволення їх суспільних, економічних, соціальних, культурних та інших потреб, їх соціалізації, адаптації та реабілітації, надання соціальних послуг, зокрема, інформування, консультування, залучення осіб з інвалідністю до суспільної діяльності здійснення представництва їх інтересів тощо. На даний час на обліку організації перебуває понад 1100 осіб.