Щороку 21 червня тисячі людей приїздять до англійського містечка Солсбері та прямують до однієї з найвідоміших історичних споруд Британських островів — пригоризонтної обсерваторії Стоунгендж. Там вони чекають світанку, щоб зайвий раз переконатися: Сонце в день літнього сонцестояння сходить саме в тій точці, яку «відмітили» наші древні предки.
Насправді точний момент сонцестояння не припадає щороку на ту саму дату: оскільки тривалість повного оберту Землі навколо Сонця майже на 6 годин більша за 365 сонячних діб, приблизно на стільки ж пізніше наше світило щороку досягає максимального додатного схилення (саме цей момент в астрономії вважається істинним сонцестоянням), а у високосні роки нагромаджена таким чином «надлишкова» доба компенсується, й сонцестояння знову потрапляє на більш ранні дати. Цього року воно відбудеться 20 червня.
Отже, зовсім необов’язково ночувати на Стоунгенджі саме в ніч із 21 на 22 червня. Практично в тій самій точці горизонту наше світило з’являтиметься і днем раніше, і днем пізніше. Приблизно тиждень в околицях моменту, коли схилення центру сонячного диску сягає максимуму, воно змінюється дуже несуттєво й на положення місця заходу Сонця майже не впливає. Тож чи є можливість побачити сонцестояння неозброєним оком
На карті — назва міста та час, коли можна зустрічати схід та захід Сонця у День літнього сонцестояння
Ось тут (https://universemagazine.com/yak-pobachyty-sonczestoyannya-neozbroyenym-okom/ ) дізнавайтесь, що таке літнє сонцестояння.