Схоже, що курс на цифровізацію та доступність Інтернету, оголошений Президентом України Володимиром Зеленським ще під час його передвиборчої кампанії, може бути під повною загрозою. Причина: чергові ініціативи «покращувача» та «ефективного менеджера» Данила Гетманцева. Цього разу депутат, голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики вийшов на стежину війни із ФОПами-провайдерами Інтернету.
Наступ Гетманцева на невеликих Інтернет-провайдерів почався із публікації його статті на сайті «Главком». У ній нардеп звинувачує ФОПів, які постачають Інтернет, в «дрібленні», ухилянні від сплати податків, використовуванні так званого «сірого» обладнання та немодернізації своїх мереж. В традиційній для нього риториці, Гетманцев звинувачує підприємців ледве не у всіх гріхах світу.
На його публікацію відразу відреагували у Інтернет асоціації України, яка об’єднує понад 220 суб’єктів господарювання у сфері електронних комунікацій. Асоціація звернулася із відкритим листом до Президента України.
Що ж відбувається насправді? Данило Гетманцев відверто лобіює інтереси великих провайдерів інтернету на кшталт «Київстар», «Воля», «Укртелеком» тощо. Про це, зокрема, говорить експерт із цифровізації та телекомунікацій Ігор Дядюра. Той самий, який у 2021 році обіймав посаду заступника Міністра економіки України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації до створення окремого міністерства. Тому звинуватити його у некомпетентності навряд чи можна.
В ефірі на Ютуб-каналі колишнього нардепа Борислава Берези Дядюра підтвердив, що ініціативи Гетманцева можуть призвести до згортання цифровізації. Тієї самої, заради якої в кожній обласній адміністрації ввели цілу посаду профільного заступника.
«Дрібні інтернет-провайдери забезпечують зв’язком невеличкі населені пункти, куди великим компаніям іти просто невигідно. Навряд чи вони матимуть бажання обслуговувати 200-300 абонентів», – стверджує Ігор Дядюра.
Приміром, компанія «Воля», яка є великим гравцем на ринку інтернет-послуг і заснована ще у 2002 році, станом на 2024 рік не присутня навіть у приватному секторі Житомира як обласного центру. Інтернет від «Київстару» доступний, однак у приватний сектор представники цієї компанії досі не зайшли.
Ми навмисне не зупиняємося на темі оподаткування. Про це на своїй сторінці у мережі Facebook вже писав інтернет-провайдер із Краматорська Микола Кучерук. Хто має бажання, може ознайомитися із ним детальніше.
Ключове питання: кому це вигідно? У ефірі з Бориславом Березою було озвучено, що Данило Гетьманцев був помічником одіозного регіонала Володимира Сивковича. Того самого, який поданий у розшук і був агентом російського ФСБ. Може утікач Сивкович залишив свого помічника проводити замість себе антиукраїнську діяльність? Адже селянами без Інтернету, без зв’язку можна легше маніпулювати.
Підсумовуючи написане, хочемо задати єдине питання Гетманцеву: як швидко після знищення вами малого та середнього бізнесу, який надає послуги Інтернету, так вихвалювані вами великі компанії готові будуть зайти у найвіддаленіші села України? Попередні 20 років їм чомусь це не вдавалося… А цифровізація, на яку взяла курс Україна, це не лише обласні та районні центри, а й села, до яких цивілізація у вигляді того ж таки Google, Facebook та елементарних новин дійшла саме завдяки невеликим провайдерам. Чи слідом за телемарафоном «Єдині новини» українцям найближчим часом слід очікувати появу інтернет-провайдера «Єдиний інтернет»?
P. S. Ми свідомі того, що через нашу принципову та безкомпромісну позицію окремі особи зможуть звинувачувати нас у “розгойдуванні човна” та роботи самі знаєте на кого. На жаль, останнім часом у владі складається сумна, але стала тенденція: «хто проти Гетьманцева – той руський агєнт». Звісно, що вішати ярлички набагато легше, аніж належним чином реагувати на конструктивну критику. Упереджуючи такі звинувачення, колектив «Житомир Щодня» заздалегідь просить правоохоронні органи належним чином відреагувати на подібні заяви і перевірити ймовірну причетність нашого сайту до роботи «самі знаєте на кого».