До України прийшла справжня метеорологічна весна, а з нею — і ясні дні, з тривалим періодом ефективної роботи сонячних електростанцій. Після зимових місяців і навіть ще квітневого періоду енергодефіциту — це безумовне посилення енергосистеми додатковим обсягом генерації. Але із певними застреженнями:
з допомогою сонячної генерації не можна балансувати енергосистему чи розраховувати на певний відсоток покриття споживання в майбутньому (через залежність від непрогнозованих у тривалій перспективі погодних факторів);
у денний час активна робота сонячних електростанцій спричиняє надлишок потужності в енергосистемі, що зумовлює необхідність запровадження обмежень їхньої роботи. А у години вечірнього піку споживання — енергії сонця навпаки уже немає, її потрібно заміщувати іншими типами генерації;
надлишок потужності в енергосистемі у денний час складно подолати за рахунок експорту, оскільки в сусідніх державах встановлена потужність СЕС — така ж, або ще більша, ніж в Україні.
Крім того, потрібно враховувати ще і вплив на енергосистему так званих «дахових» сонячних електростанцій, встановлених побутовими споживачами і бізнесом. Передусім, в аспекті їхнього впливу на рівень споживання: зараз різниця між хмарним і сонячним днями дорівнює потужності кількох енергоблоків великих теплових електростанцій.
За таких умов, дуже важливо дотримуватись рекомендацій щодо перенесення енергоспоживання на денний час у сонячні дні. Будь ласка, користуйтесь потужними електроприладами з 10:00 до 18:00 — тоді, коли ситуація в енергосистемі максимально цього потребує.
Житомиробленерго
